HaberAB.com – Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, Türkiye Gündemi
İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
K.MARAS
Bugün
/
Şimşek: Gereken tepki ortaya koyulacak
Şimşek: Gereken tepki ortaya koyulacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bizim G20 düzeyinde başka ülkelerle olan diyaloğumuzu öğrenmek istiyorlarmış. Gereken tepki ortaya koyulacak” dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Seyitömer Termik Santrali Hisse Devir Sözleşmesi’nin imza törenine...
18 Haziran 2013 14:18
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
HaberAB.com – Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, Türkiye Gündemi

Maliye Bakanı Şimşek, “Bizim düzeyinde başka ülkelerle olan diyaloğumuzu öğrenmek istiyorlarmış. Gereken tepki ortaya koyulacak” .
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Seyitömer Termik Santrali Hisse Devir Sözleşmesi’nin imza törenine katıldı. Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Şimşek, İngiltere istihbaratının 2009 yılında Londra’daki G20 toplantısında kendisini dinlediğinin hatırlatılması üzerine, “Dışişleri Bakanlığımız gereken açıklamayı yaptı. Gereken girişimlerde bulundu. Gerekeni yapıyor” diye konuştu.

Bakanlığın açıklamasına ilave olarak söyleyebileceği şey olmadığını dile getiren Şimşek, “Bizim uluslararası finansal mali reformlarımız konusundaki görüşlerimizi öğrenmek istiyorlarmış. Bizim G20 düzeyinde başka ülkelerle olan diyaloğumuzu öğrenmek istiyorlarmış. Gereken tepki ortaya koyulacak. Başka atılabilecek adımı Dışişleri Bakanlığı’nın uygulaması söz konusu. Dolayısıyla bu aşamada Dışişleri Bakanlığı gereken adımı atıyor” açıklamasında bulundu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendisinin, 2009 yılında Londra’da gerçekleştirilen G-20 zirvesinde İngiliz istihbaratı tarafından gizlice dinlenmesine ilişkin, “G-20 sürecinde aslında bir diyalog kapısı zaten var. Bakanlar düzeyindeki toplantılardan önce üst düzeyde birçok konu masaya yatırılıyor. Niye böyle bir çaba içerisine girilmiş doğrusu anlamakta zorluk çekiyoruz. Konu, şu anda değerlendiriliyor ve gereken adımlar atıldı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Rixos ’de düzenlenen ‘Seyitömer Termik Santrali Hisse Devir Sözleşmesi İmza Töreni’ sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. ’2009 yılında Londra’daki G20 toplantılarına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibinin, İngiltere istihbaratı tarafından gizlice dinlemesinin’ sorulması üzerine Yıldız, “ Hükümetlerimiz gücünü şeffaflıktan alan Hükümetlerdir. Sizin, bir Bakanı dinlememe da dinlemeyle elinize artı bir şey geçmez ama usul açısından çok büyük bir yanlıştır. Affedilemez bir yanlıştır. Telekomünikasyonun bu kadar ilerlediği bir ortamda gücünü yalnızca şeffaflıktan alan bir Hükümetiz. Gizlimiz, saklımız yoktur” dedi.

Şimşek, “G-20 sürecinde tabii ki aslında bir diyalog kapısı zaten var. Bakanlar düzeyindeki toplantılardan önce üst düzeyde birçok konu masaya yatırılıyor. Birçok konu tartışılıyor. Niye böyle bir çaba içerisine girilmiş doğrusu anlamakta zorluk çekiyoruz. Konu, şu anda değerlendiriliyor. Gereken adımlar atıldı” diye konuştu.

Şu anda bir gazetedeki haber üzerine değerlendirmenin yapıldığını belirten Şimşek, Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı girişimler sonrasında başka bir değerlendirmenin yapılacağına işaret etti.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa