DOLAR 32,5595 0.11%
EURO 35,0304 0.34%
ALTIN 2.438,430,13
BITCOIN 2135470-0,47%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doç. Dr. Bülent Özmen: “Kahramanmaraş Depremleri Türkiye Tarihinde En Yıkıcı Depremler”
  • Haber Ab
  • Gündem
  • Doç. Dr. Bülent Özmen: “Kahramanmaraş Depremleri Türkiye Tarihinde En Yıkıcı Depremler”

Doç. Dr. Bülent Özmen: “Kahramanmaraş Depremleri Türkiye Tarihinde En Yıkıcı Depremler”

ABONE OL
Şubat 4, 2024 16:05
Doç. Dr. Bülent Özmen: “Kahramanmaraş Depremleri Türkiye Tarihinde En Yıkıcı Depremler”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 İlin Bir Yıllık Deprem Hareketliliği Açıklandı

Doç. Dr. Bülent Özmen, 6 Şubat 2023’teki depremlerin etkilerini değerlendirdi.

Doç. Dr. Bülent Özmen, Pazarcık-Kahramanmaraş ve Elbistan-Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 11 ilin bir yıllık deprem hareketliliği hakkında bilgi verdi. Özmen, depremlerin Türkiye tarihinde en yıkıcı ve geniş alana yayılan depremler olduğunu belirtti.

En Fazla Can Kaybı 6 Şubat Depremlerinde Yaşandı

Dünya genelindeki deprem verilerine göre, 6 Şubat’taki depremlerde en fazla can kaybının meydana geldiğini söyleyen Özmen, Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 ili doğrudan etkilediğini ve toplamda 18 ilde hasara neden olduğunu ifade etti. Bu depremlerin Türkiye’de en fazla can kaybına, yıkıma ve ekonomik kayba neden olan depremler olarak kaydedildiğini söyledi.

Türkiye’nin Yüzde 14’ü Depremden Doğrudan Etkilendi

11 İlde 57 Bin 15 Deprem Kaydedildi

Depremlerden doğrudan etkilenen 11 ilde, ülke nüfusunun yüzde 16,4’ünün yaşadığına dikkat çeken Özmen, bu illerde 6 Şubat 2023’ten bu yana 57 bin 15 deprem meydana geldiğini açıkladı. Bu da günlük ortalama 156, haftalık 1096 ve aylık 4 bin 751 deprem anlamına geliyor. Özmen’in verilerine göre, en fazla depremin yaşandığı il Kahramanmaraş oldu ve günde ortalama 56, haftada 399 ve ayda 1730 deprem kaydedildi. Diğer en sık deprem yaşanan iller ise sırasıyla Malatya, Adıyaman ve Adana oldu.

Afete Dirençli Kentler Oluşturma Çağrısı

Eğitim Afete Hazırlıkta Önemli Rol Oynuyor

Özmen, afete dirençli kentler oluşturmanın ve afete hazırlığı en üst seviyeye çıkarmanın yolunun eğitimden geçtiğini vurguladı. Bunun için toplumun tüm kesimlerinin afet ve afet yönetimi konusunda eğitilmesi gerektiğini belirtti. Afetlerle etkin bir şekilde mücadele etmek için eğitimin sürekli geliştirilmesi ve uzmanlar tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

Afet Yönetimi Üniversitelerde Öğretilmeli

Özmen, kamuda ve belediyelerde çalışan personele afet yönetimi eğitimi verilmesinin önemine değindi ve üniversitelerin de bu konuda öncü rol üstlenmesi gerektiğini söyledi. Öğrencilerin farklı branşlardan olsa bile afet ve afet yönetimi dersleri almasının sağlanması gerektiğini ifade etti. Özmen’e göre, gelecekte deprem sayısının ve sıklığının artması bekleniyor, bu yüzden bu konuda eğitimli insan gücüne ihtiyaç duyuluyor.

Mekansal Planlar Afet Tehlike ve Risklerine Göre Hazırlanmalı

Afet Tehlike ve Risk Haritaları Kullanılmalı

Afetlerle mücadelede önemli bir adımın da mekansal planlar olduğunu belirten Özmen, bu planların afet tehlike ve risk haritalarına dayanması gerektiğini ve riski yüksek olan bölgelerin imara açılmaması gerektiğini söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.