DOLAR 32,5838 -0.65%
EURO 34,9984 -0.73%
ALTIN 2.440,10-0,19
BITCOIN 2100319-4,09%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Hazine ve Maliye Bakanlığından E-Teminat Mektubu Düzenlemesi
  • Haber Ab
  • Ekonomi
  • Hazine ve Maliye Bakanlığından E-Teminat Mektubu Düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığından E-Teminat Mektubu Düzenlemesi

ABONE OL
Mart 3, 2024 20:05
Hazine ve Maliye Bakanlığından E-Teminat Mektubu Düzenlemesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği (e-Teminat Mektubu İşlemleri)”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

E-Teminat Mektubu Süreçleri Artık Elektronik Ortamda Yürütülecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğle birlikte, bankalar veya sigorta şirketlerince kamu idarelerine hizmet veren muhasebe birimlerine teslim edilmek üzere elektronik belge olarak oluşturulan teminat mektupları ile kefalet senetlerinin doğrulanması, iletilmesi, muhafaza edilmesi, tazmin edilmesi, iadesi ile vade güncelleme işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

E-Teminat Mektubu Uygulaması Detayları

Bakanlıkça belirlenen standartlara ve kurallara uygun, güvenli elektronik imza ile elektronik ortamda oluşturulan ve muhataba yine elektronik ortamda iletilen banka teminat mektubu ve kefalet senedi olarak tanımlanan e-teminat mektubu, bankalar veya sigorta şirketlerince kendi sistemlerinde oluşturulacak.

Banka, düzenlediği teminat mektubunu, “e-Teminat Mektubu Platformu (ETMP)”, sigorta şirketi ise elektronik kefalet senedini “e-Teminat Mektubu SBR Aktarım Platformları (TMAP)” aracılığıyla e-teminat uygulamasına iletecek.

Geçerlilik ve Yürürlük Tarihi

Söz konusu düzenleme, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin muhasebe birimlerine teslim edilmek üzere düzenlenen teminat mektuplarına ilişkin süreçlerin elektronik ortamda yürütülmesini kapsamaktadır. Yürürlük tarihi olarak 1 Ocak itibariyle geçerli olacak şekilde düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.