DOLAR 33,0701 0.22%
EURO 36,0322 0.08%
ALTIN 2.620,231,98
BITCOIN 21571763,63%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ticaret Bakanlığı’ndan Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması
  • Haber Ab
  • Ekonomi
  • Ticaret Bakanlığı’ndan Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması

Ticaret Bakanlığı’ndan Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması

ABONE OL
Haziran 15, 2024 20:12
Ticaret Bakanlığı’ndan Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlık, Türk Ticaret Kanunu’na Uyumlu Düzenleme Yaptı

Ticaret Bakanlığı, enflasyon düzeltmesinin Türk Ticaret Kanunu’na etkileri dikkate alınarak uygulamada birliğin sağlanması ve yaşanan tereddütlerin giderilmesi amacıyla düzenleme yaptı.

Yürürlüğe Giren Tebliğ ile Finansal Tablolar Düzenlendi

Bakanlık tarafından hazırlanan “Enflasyon Düzeltmesi Uygulayan Şirketlerde Esas Alınacak Finansal Tablolara İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, 2023 ve sonrasındaki hesap dönemlerinde uygulanacak enflasyon düzeltmesine ilişkin genel kurul ve yönetim organınca esas alınacak finansal tabloların belirlenmesi amaçlandı.

Etkilenen Şirketler ve Uygulama Alanı

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından belirlenen muhasebe standartlarına uygun finansal tablolar hazırlamak zorunda olan şirketler, kanunun 88’inci maddesi gereğince hazırlanan enflasyon düzeltmesi uygulanmış finansal tabloları esas alacak.

Kapsam Dışında Kalan Şirketlerin Durumu

Kapsam dışında kalan şirketlerde ise 2023 yılı hesap dönemine ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu’nun geçici 33’üncü maddesi ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümleri doğrultusunda enflasyon düzeltmesi uygulanmış finansal tablolar ile uygulanmamış finansal tablolar birlikte dikkate alınacak.

Finansal Durumlara Yansımalar

Enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan sermaye düzeltmeleri, kar payı dağıtımı, sermaye artırımı-azaltımı, birleşme, bölünme gibi işlemler ile sermaye kaybı ve borca batık olma durumlarının tespitinde enflasyon düzeltmesi uygulanmış finansal tablolar esas alınacak.

Kar Dağıtımı ve Sermaye Artırımı

Net dönem karının esas alındığı durumlarda enflasyon düzeltmesi uygulanmamış finansal tablolar kullanılacak. Sermaye değerlendirmelerinde ticaret siciline tescil edilmiş olan sermaye tutarı esas alınacak.

Sonuç olarak, Ticaret Bakanlığı’nın enflasyon düzeltmesine ilişkin yaptığı düzenleme, şirketlerin finansal tablolarını belirlerken uyacakları esaslara ve uygulamalara netlik getirmeyi amaçlıyor. Bu düzenleme ile şirketlerin yönetim organlarının ve genel kurullarının finansal kararlarında daha sağlıklı ve tutarlı bir yol izlenmesi hedefleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.