DOLAR 32,5838 -0.65%
EURO 34,9984 -0.73%
ALTIN 2.440,10-0,19
BITCOIN 2100319-4,09%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Trafik Kazası Tazminat Davası ve Davalılar

Trafik Kazası Tazminat Davası ve Davalılar

ABONE OL
Şubat 7, 2024 14:37
Trafik Kazası Tazminat Davası ve Davalılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trafik kazası nedeniyle tazminat davası, kazada meydana gelen ölüm, yaralanma ve malvarlığı zararlarını kapsar. Bu tür davalar, kusurlu sürücüye, araç işletenine, araç sahibine ve sigorta şirketine karşı açılabilir. Araç işleteni, kazada meydana gelen her türlü zarardan sorumlu olduğundan, araç tescil kayıtlarında sahibi olarak gözüken kişi de işleten olarak kabul edilir. Sigorta şirketleri de Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası veya İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası kapsamında sorumludur​​​​.

Tazminat Davası Yetkili Mahkeme

Tazminat davası, davalıların ikametgahı mahkemesinde, trafik kazasının meydana geldiği yer mahkemesinde veya davacının ikametgahı mahkemesinde açılabilir. Trafik kazası avukatı davanın nerede ve ne şekilde açılacağı konusunda müvekkillerini doğru yönlendirebilir. Trafik sigortası şirketinin merkezinin bulunduğu yer mahkemesinde de maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. Genel olarak, Asliye Hukuk Mahkemeleri bu tür davalar için görevli mahkemelerdir, ancak sigorta şirketine dava açılacaksa görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi olabilir​​​​.

Tazminat Davası İçin Talep Edilebilecek Zararlar

Yaralanmalı trafik kazalarında, yaralanan kişinin gelir kaybı, bakıcı giderleri, ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplar, geçici işgöremezlik ve estetik zararlar için maddi ve manevi tazminat talep edilebilir. Ölümlü trafik kazalarında, cenaze masrafları, tedavi giderleri, manevi tazminat ve destekten yoksun kalma tazminatı talep edilebilir. Araç hasarı durumunda ise onarım bedeli, değer kaybı ve kazanç kaybı talep edilebilir​​.

Tazminat Davası Zamanaşımı Süreleri

Trafik kazası sonucu maddi zararlar için, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve her halükarda kaza gününden itibaren on yıl içinde zamanaşımına uğrar. Ceza zamanaşımı süresi uygulanabilirse, bu süre maddi tazminat talepleri için de geçerlidir​​.

Bu bilgiler, trafik kazası nedeniyle açılan tazminat davalarının temel süreçlerini ve önemli ayrıntılarını vurgulamaktadır. Daha detaylı bilgi ve hukuki destek için bir avukata başvurmak yararlı olacaktır.

Kaynak: https://www.delilavukatlik.com/post/trafik-kazasi-nedeniyle-maddi-ve-manevi-tazminat-davasi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.