DOLAR 33,0391 -0.16%
EURO 35,9834 -0.52%
ALTIN 2.546,70-2,07
BITCOIN 21996724,44%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

UNDP’den Esas Sosyal’e Prestijli Ödül

UNDP’den Esas Sosyal’e Prestijli Ödül

Eğitimli genç işsizliğine çözüm olarak fırsat eşitliği sunmak amacıyla Esas Sosyal tarafından hayata geçirilen “Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı” 20. Altın Pusula Ödülleri’nde “UNDP Özel Ödülü”ne layık görüldü.

ABONE OL
Temmuz 15, 2022 11:33
UNDP’den Esas Sosyal’e Prestijli Ödül
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal, holdingin sorumlu vatandaşlık değerini merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma geri verme vizyonuyla birleştirerek gerçekleştirdiği sürdürülebilir ve ölçülebilir sosyal yatırımlar ile ülke kalkınmasına katkı sağlıyor. Esas Sosyal, gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda ilk yatırım alanı olarak belirlediği gençlik ve istihdam alanına odaklanarak işverenlerce daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin okuldan işe geçiş süreçlerinde karşılaştıkları fırsat eşitsizliklerine çözüm modelleri sunuyor.

Esas Sosyal 2016 yılında başlattığı Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ve 2021 yılında başlayan Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı ile ülkemizin geleceği olarak gördüğü gençlerin gelişimine katkı sağlarken, okuldan işe geçiş süreçlerini daha rahat yönetmeleri için yanlarında oluyor.

2016 yılında hayata geçirilen Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile bugüne kadar 200 gencin hayatına dokunuldu. Gençler, Program kapsamında sivil toplum kuruluşlarında elde ettikleri ilk iş deneyimi ve İlk Fırsat Akademisi ile aldıkları 250 saatlik eğitimlerle birlikte geliştirdikleri 21. yy becerileri ile profesyonel hayata hazırlanıp donanımlı ve öz güvenli bireyler olarak kariyerlerine devam ediyor. Esas Sosyal, Programları ile kolektif etki ve genç istihdamında fırsat eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda farkındalık yaratmak için 40’a yakın Kurumsal Destekçi, Mentorlar, İnsan Kaynakları ve sektör profesyonelleri ile eğitmenlerin dahil olduğu 2.500 kişilik bir ekosistemi harekete geçiriyor.

Bunların yanı sıra Esas Sosyal’in faaliyetleri; Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 Maddelik Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan “Nitelikli Eğitim, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, Eşitsizliklerin Azaltılması ve Amaçlar için Ortaklıklar” maddelerini kapsıyor.

 

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı; 20. Altın Pusula Ödülleri’nde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ekonomik, sosyal, kültürel, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik kriterlerini en iyi ele alan projeye verilen UNDP Özel Ödülü, bu yıl yarışmaya başvuran 192 proje arasından UNDP tarafından titizlikle gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda Esas Sosyal’e ve ajansı ARPR İletişim Danışmanlığı’na verildi.

 

Böylesine itibarlı bir kurum tarafından ödüllendirilmekten çok mutlu olduklarını dile getiren Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı; “Merhum babam Şevket Sabancı’nın vefatının seneyi devriyesinde, onun vizyonunu ve adını taşıyan programımızın Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından ödüllendirilmesi beni çok duygulandırdı. Bu ödülü sevgili babama ithaf ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz programlarımızın ve yürüttüğümüz iletişim faaliyetlerimizin birbirinden değerli jüriler ve önemli kurumlar tarafından ödüllendirilmesi gurur verici. Özellikle sürdürülebilirlik konusundaki tespit ve yaklaşımları ile tüm dünyaya yön veren UNDP tarafından ödüllendirilmek ayrı bir mutluluk. Odağımıza aldığımız eğitimli genç işsizliği konusunda farkındalık yaratmak için elimizden geleni yapıyor ve kamuoyunun da bunu fark ettiğini düşünüyoruz. Biz gençlerin elinden tutarken tüm destekçilerimiz de bizim elimizden tutuyor ve güçlü bir ekosistem oluşturuyoruz. Günden güne büyüyen ekosistemimizle her gün daha fazla gence fırsat vermeyi hedefliyoruz. Bu yolda emek sarf eden ve kıymetli ödülleri almamızda katkı sağlayan herkese kendim, ekibim ve gençler adına teşekkür ediyorum” dedi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise ödül töreninde yaptığı konuşmada UNDP Özel Ödülü’nü Esas Sosyal’e vermekten mutluluk duyduklarını söyleyerek, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan eğitimli genç işsizliğine çözüm bulmayı hedefleyen ustaca planlanmış bir program olduğunu belirtti. 20. Altın Pusula Ödülleri’ne başvuran 192 proje arasından yarattığı sosyal etki, gençlerin istihdamına ve gelişimine sağladığı katkı, bu yolla sivil toplum kuruluşlarına verilen destek ile çeşitlilik, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik hedeflerine uygunluğu nedeniyle Esas Sosyal’i ödüle layık bulduklarını belirtti.

Bugüne kadar 23 bini aşkın başvuru alan program, gençlere STK’larda 12 ay tam zamanlı ve maaşlı çalışma fırsatı ve İlk Fırsat Akademisi ile 21. yüzyıl becerilerini geliştirme olanağı sunuyor. Kuruluşundan bu yana yüzlerce gence destek olan ve “Gençlere Fırsat, Geleceğe Yatırım” misyonuyla hareket eden Esas Sosyal bu önemli konuda farkındalık yaratarak çalışmalarına devam ediyor.

 

Esas Sosyal Hakkında:

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi olan ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma yatırım yapma vizyonu ile 2015 yılında kurulan Esas Sosyal, gençlere fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen sosyal etki Programları gerçekleştiriyor. Türkiye’nin sorunlarını ve toplumun ihtiyaçlarını anlayıp, sürdürülebilir çözümler üretmeyi amaçlayan Esas Sosyal, dünyada mevcut sosyal etki yatırımı anlayışının Türkiye’deki örneğidir. Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı’nın liderliğini yaptığı Esas Sosyal, gençlik ve istihdam alanında hayata geçirdiği sosyal yatırım programları ile 8.Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” kategorisinde ödüle layık görüldü.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.