DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22171860,75%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEB, Millî Eğitim Şûrası ve Şûra Yönetmeliği Hakkında Açıklama Yaptı
  • Haber Ab
  • Eğitim
  • MEB, Millî Eğitim Şûrası ve Şûra Yönetmeliği Hakkında Açıklama Yaptı

MEB, Millî Eğitim Şûrası ve Şûra Yönetmeliği Hakkında Açıklama Yaptı

ABONE OL
Mart 23, 2024 19:05
MEB, Millî Eğitim Şûrası ve Şûra Yönetmeliği Hakkında Açıklama Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MEB: Millî Eğitim Şûrası Yönergesi ile Çalışmalar Yürütülecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Millî Eğitim Şûrası Yönetmeliği ve MEB Şûrası ile ilgili açıklamada bulundu. Bakanlık, internet sitesinde yer alan açıklamada şu detaylara yer verdi:

MEB Şûrası Hakkında Çıkan Haberler Yalanlandı

Bakanlık, bazı basın yayın organlarında çıkan Millî Eğitim Şûrası Yönetmeliği’nin kaldırıldığı ve MEB Şûrasının artık toplanmayacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. 10 Aralık 2022 tarih ve 32039 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Yönetmeliği’ne dayanarak hazırlanan ‘Millî Eğitim Şûrası Yönergesi’ Mart 2024 tarih ve 2796 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanmıştır. Bu doğrultuda Millî Eğitim Şûrası ile ilgili çalışmalar, Millî Eğitim Şûrası Yönergesi ile yürütülecektir.

Millî Eğitim Şûrası’nın Tarihsel Önemi

1921 yılında Maarif Kongresi adı altında başlayan Millî Eğitim Şûrası, Türk millî eğitim sisteminin tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Bugüne kadar 20 Millî Eğitim Şûrası gerçekleştirilmiştir. Eğitimle ilgili konuların paydaşlar arasında görüşülmesi ve tartışılması sürecine dönüşen bu şûralar, eğitim alanında önemli kararların alınmasına katkı sağlamıştır.

21. Millî Eğitim Şûrası Hazırlıkları

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 21. Millî Eğitim Şûrası için yapılan hazırlıkların önemli bir aşamaya geldiği belirtildi. Dijital vatandaşlık, kültürel mirasın teknolojik aktarımı, eğitimde yapay zeka, öğretmen ve yönetici yetiştirme, mesleki gelişimde dönüşüm, yeni teknolojiler ve öğrenme ortamlarının dönüşümü gibi konularda teknik çalışmaların planlandığı ifade edildi.

Bakanlık, bilimsel danışma kurulu olan şûra aracılığıyla kalite, eşitlik, etkililik ilkeleri ile millî ve toplumsal değerlere dayalı bir Türk millî eğitim sisteminin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Şûra, eğitim öğretimle ilgili konuları inceleyerek tavsiye kararları almak amacıyla toplantılarını sürdürecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.